O ogrodach zimowych

Ogrody zimowe

Między wnętrzem domu a otwartą przestrzenią…

Ogród zimowy można przyrównać do szklanego pokoju, będącego przedłużeniem domu. Jest to konstrukcja aluminiowa, wykorzystująca odpowiednio zahartowane szkło, która powiększa przestrzeń budynku o dodatkową strefę użytkową. Przez duże tafle przedostaje się do wnętrza większa ilość naturalnego światła, co stanowi niewątpliwy atut, zwłaszcza przy pomieszczeniach zorientowanych w kierunku północnym. Postawienie tego rodzaju „dobudówki” jest częstym zabiegiem dla stworzenia płynnego przejścia z domu na zewnątrz bądź dla powiększenia metrażu salonu czy do zaaranżowania nietypowej jadalni.

Od dawna ogrody zimowe były stosowane w architekturze, głównie pałacowej i dworkowej, dla stworzenia optymalnych warunków do uprawy egzotycznych roślin – jak drzewka pomarańczowe, stąd nazywano je również oranżeriami. Współcześnie mogą stać się dopełnieniem miejskiej, luksusowej willi, jak też wiejskiej rezydencji letniej. Niewygórowany koszt budowy pozwala każdemu stworzyć niezwykłe miejsce w swoim domu, bliskie przyrody z pięknym, naturalnym pejzażem. Dodatkowym atutem konstrukcji jest stworzenie praktycznego bufora termicznego. Aluminiowo-szklana konstrukcja zmniejsza wychłodzenie w okresie jesienno-zimowym, zaś w sezonie letnim chroni przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczenia, do którego przylega. Wpływa także na zwiększenie izolacji akustycznej .

Jako producent ogrodów zimowych jesteśmy w stanie podpowiedzieć Państwu, jakie rozwiązanie będzie dla Was najbardziej optymalne i jak mogą Państwo wykorzystać dodatkową przestrzeń.

Ogród zimowy to szklany pokój dobudowany do twojego domu, który zazwyczaj pełni funkcję dodatkowej przestrzeni mieszkalnej szczególnie w miesiącach letnich. Wybudowanie ogrodu zimowego jest stosunkowo oszczędnym i prostym sposobem na zwiększenie powierzchni mieszkalnej domu.  Ogród zimowy stanowi doskonałe przejście z domu na zewnątrz do ogrodu, w wielu domach staje się centralnym miejscem życia domowego.

Jeszcze do niedawna ogrody zimowe znane były przede wszystkim jako elementy architektoniczne pałaców czy willi.Jednakże obecnie pojawiają się one nie tylko przy luksusowych willach, ale także przy mniejszych i skromniejszych domach jednorodzinnych lub nawet jako zabudowy loggii w budownictwie wielorodzinnym.
Ogrody zimowe, oprócz tych czysto luksusowych, spełniają też wiele funkcji praktycznych. Przylegająca do ściany budynku przeszklona konstrukcja działa jak bufor cieplny – w zimie pozyskuje i magazynuje ciepło, w lecie natomiast nie dopuszcza do przegrzania budynku. Stanowi dodatkową barierę przed wiatrem, deszczem, kurzem. Zwiększa również izolację akustyczną, wygłuszając dochodzące z zewnątrz hałasy. Dobudowany do budynku ogrzewany ogród to także świetny sposób na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. A luksus? Za luksus niewątpliwie można uznać możliwość przebywania przez cały rok w pełnym roślin, nasłonecznionym pomieszczeniu.